- Insuliny szybkodziałające (analogi szybkodziałające) są to insuliny, które szybko się wchłaniają i zaczynają działać w ciągu kilku minut, obniżając poziom cukru we krwi. Powinny być podane 15 minut przed posiłkiem, w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, w zależności od poziomu glikemii działają od 2 do 5 godzin. Szybki efekt analogów jest podobny do działania własnej insuliny po posiłku.
- Insulina krótkodziałajaca – zwana insuliną regularną albo „R”, rozpoczyna działanie nieco później i zwykle podaje się ją 30-45 minut przed jedzeniem. Maksymalny efekt uzyskuje po 2-3 godzinach, a działa do 6 godzin.
- Insulina o pośrednim działaniu – zwana też insuliną NPH- zaczyna działać po 1 godzinie i osiąga szczyt działania po 2-8 godzinach. Całkowity czas działania to 18-20 godzin. Może być podawana rano i wieczorem, aby utrzymać podstawowy (bazowy) poziom insuliny w organizmie przez całą dobę. Ten bazowy poziom insuliny jest konieczny dla utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi w okresach między posiłkami.
- Insulina o przedłużonym działaniu (analog długodziałający) – to insulina, której efekt terapeutyczny pojawia się po 1 godzinie od podania i utrzymuje się przez 12-24 godziny. Zwykle podaje się je 1-2 razy dziennie osobom z cukrzycą typu 1.
Źródło: Przewodnik dla rodziców „Moje dziecko ma cukrzycę” firmy Eli Lilly Polska sp.z.o.o
Insulinę należy przechowywać w lodówce ale nie wolno doprowadzić do jej zamrożenia. Insulina przechowywana poza lodówką (np. w temperaturze pokojowej) nadaje się do użytku maksymalnie 30 dni. Przed podawaniem należy przeczytać wszystkie zalecenia podane w ulotce dołączonej do opakowania.